Торта "Павлова" с лимонов крем
- Desserts Valley
- Apr 7, 2020
- 3 min read
Updated: Mar 31, 2021

Отдавна не бях приготвяла нещо с бяла захар, НО от всички правила си има изключения, особено когато говорим за торта "Павлова". Торта, която всеки трябва да опита и като класически Австралийско/Новозеландски десерт с доказани качества, не е добре да заместваме съставките, за да постигнем тази перфектна целувчена вкусотия.

Хрупкава отвън, мека отвътре, сладка отдолу и с леко кисел привкус отгоре... Това е тортата "Павлова" с лимонов крем. Ще се разтопи в устата Ви и ще удиви гостите Ви. А и няма да се чудите какво да правите с жълтъците, тъй като те участват в лимоновия крем.

Рецепта: Необходими продукти:
5 белтъка (задължително на стайна температура!)
200 гр. пудра захар
щипка сол
2 ч.л царевично брашно (или царевично нишесте)
1 ч.л бял винен оцет
За лимоновия крем:
5 жълтъка
100 мл. прясно изцеден лимонов сок (от около 3 лимона)
кората на лимоните (настъргана)
100 гр. захар (*аз сложих кокосова и затова кремът има по-карамелен цвят. Ако искате ярко жълт крем, сложете бяла)
70 гр. кокосово масло (или краве)
За украса:
Боровинки или други горски плодове
Резенчета лимон
*Важни инструкции:
Тортата Павлова е лесна за приготвяне, но също така лесна за объркване. Затова е важно да се спазват следните правила, за да се получи перфектно:
Белтъците трябва да са на стайна температура, за да се разбият добре и да утроят обема си.
Съдът, в който се разбиват белтъците, както и самите приставки на миксера трябва да са абсолютно сухи.
При отделянето на белтъците от жълтиците трябва да се внимава много, да не попада никакъв жълтък при белтъците.
Много важно: В никакъв случай не отваряйте фурната докато печете тортата, за да предотвратите напукване!
Също много важно: Когато изминат час и половина от изпичането на тортата, изключете фурната, но оставете тортата вътре да изстива 2 часа. Отново без да отваряте вратичката на фурната!
Начин на приготвя
Отделяме белтъците от жълтъците и оставяме белтъците на стайна температура за час-два. Жълтъците прибираме в хладилник, те ще ни трябват по-късно за лимоновия крем.
Когато белтъците са се темперирали, включваме фурната на 170 градуса с вентилатор и застиламе тава със силиконова хартия за печене, изрязана във форма на кръг с диаметър 27-30 см.
Изсипваме белтъците в метална или стъклена купа (абсолютно чиста и суха), добавяме щипка сол и започваме да разбиваме с миксер на средна степен докато станат на пухкав сняг. Проверка за това дали сме разбивали достатъчно е бавно да започнем да обръщаме съда наобратно, ако белтъците се стичат по стените, значи е необходимо да разбиваме още, ако сместа се задържи на дъното, значи сме готови за следващата стъпка.
Продължаваме с постепенното и бавно добавяне на пудрата захар. Добавя се лъжица по лъжица (супена) и след всяко добавяне се разбива по около 30 секунди. След последната лъжица пудра захар, сместа се разбива на най-високата скорост на миксера 3-4 минути. Текстурата трябва да бъде много гъста и лепкава.
Пресяваме царевичното брашно върху купата с разбитите белтъците и добавяме и оцета. Разбъркваме с шпатула внимателно и леко, само колкото да смесим оцета и брашното към белтъчната смес.
След това, с помощта на силиконова шпатула или метална лъжица започваме да изсипваме белтъците в центъра на кръглата силиконова хартия за печене, поставена в тавата. Оформяме блат горе долу с диаметър 20 см. и височина 5-7 см. Блатът трябва да е по-широк в дъното и по-тесен във височина. Добре е в средата да се направи леко вдлъбване, за да може да се сложи там лимоновият крем, след като се изпече тортата.
Намаляваме фурната на 110 градуса!, поставяме белтъчният блат във фурната и печем 1 час и 30 минути (отново с вентилатор). Не отваряме вратичката на фурната, докато се пече тортата! Иначе, тортата ще се напука!
Когато измине времето за печене, изключваме фурната, но оставяме тортата вътре да се охлажда бавно и постепенно за 2 часа. Отново не отваряме фурната докато е още топла.
През това време правим лимоновия крем: Поставяме всички продукти за крема, с изключение на маслото, в метален съд, който поставяме на водна баня. Важно е водата да не ври и съдът да не се докосва до водата. Бъркаме непрекъснато докато не получим кремообразна и гъста смес (15-20 минути). Опитваме, ако ни се стори не достатъчно сладко, може да добавим още захар. Аз предпочитам киселичък привкус в контраст със сладкия целувчен блат, затова не слагам много захар. След което прецеждаме лимоновата смес през цедка и добавяме кокосовото масло. Оставяме в хладилник да се охлажда и да стяга още повече (1-2 часа).
Когато тортата "Павлова" се е охладила, изваждаме я от фурната, поставяме я в подходяща чиния, намазваме с лимоновия крем в средата, където е вдлъбнатинката и украсяваме с лимонови резенчета и боровинки (някои може да са оваляни в пудра захар за повече разкош) : )
Comments